قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه / ترسیمات هندسی / نقشه کشی صنعتی – ترسیمات هندسی – بخش سوم

نقشه کشی صنعتی – ترسیمات هندسی – بخش سوم

نقشه کشی صنعتی – ترسیمات هندسی

بخش سوم

با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان و دنبال کنندگان مجله اینترنتی شماسافت در این پست از مبحث دوره انلاین نقشه کشی صنعتی  مبحث ترسیمات هندسی مورد نیاز جهت نقشه کشی صنعتی و رسم فنی را اموزش خواهیم داد. این اموزش ها در چهار بخش تهیه و به صورت کلی تمامی مباحث مورد نیاز در ترسیمات هندسی را پوشش داده است.

.

.

ترسیمات هندسی بخش سوم:

 

۱- تقسیم دایره به n قسمت مساوی (ترسیم n ضلعی منتظم محاطی) : 

  1. برای این کار دایره مفروض O را در نظر میگیریم که میخواهیم ان را به n قسمت مساوی (برای مثال ۱۳ قسمت مساوی ) تقسیم کنیم برای این کار یک قطر دایره را رسم می کنیم که دایره در دو نقطه A و B قطع میکند (مانند شکل زیر) سپس ان را به ۱۳ قسمت مساوی تقسیم میکنیم .
  2. اکنون از نقطه A یک کمان به شعاع طول قطر رسم شده و به صورت مماس بردایره رسم میکنیم همین کار را در نقطه B انجام میدهیم این دو کمان یکدیگر را در دو نقطه C و D قطع میکنند.
  3. اکنون از نقطه C خطوطی را رسم میکنیم که به صورت یکی در میان از تقسیم بندی های قطر گذشته و همچنین دایره را در ۲ نقطه قطع کنند. سپس اخرین نقطه تقاطع با دایره را علامت گذاری میکنیم  همین کار را در نقطه D تکرار میکنیم.

اکنون دایره به ۱۳ قسمت مساوی تقسیم شده است همچنین در صورت وصل کردن علامت های روی محیط دایره یک ۱۳ ضلعی منتظم قابل رسم می باشد.

 

کلیپ اموزش تقسیم دایره به n قسمت مساوی در زیر می توانید ببنید.

 

 

۲- تقسیم یک زاویه به n قسمت مساوی :

  1. زاویه AOC را در نظر بگیرید میخواهیم ان را به n قسمت (برای مثال ۳ قسمت مساوی) تقسیم کنیم ابتدا کمانی را رسم به شعاع دلخواه رسم میکنیم تا خط عمود بر   ضلع OA را در ۲ نقطه a و b  قطع کند و خود ضلع OB را در نقطه c قطع کند.
  2. سپس از a کمانی به شعاع ab می زنیم تا امتداد OA را در نقطه d قطع کند.
  3. از d به c وصل میکنیم تا پاره خط ab را در نقطه e قطع کند.
  4. پاره خط Oe را به کمک خط کش یا روش گفته شده در بخش اول به n قسمت (برای مثال ۳ قسمت) تقسیم می کنیم. و هر قسمت را علامت گذاری می کنیم.
  5. از نقطه d خطوطی را رسم که علامت گذاری پارخط Oe و کمان که در ابتدا رسم کردیم قطع کند.
  6. در پایان از نقطه O به نقاط جدا شده برروی کمان اولیه خطی را رسم می کنیم اکنون زاویه به سه قسمت تقسیم شده است.

تقسیم یک زاویه به n قسمت مساوی

 

این بود از اموزش های بخش سوم ترسیمات هندسی مربوط به نقشه کشی صنعتی و رسم فنی عمومی امیدواریم این اموزش برای شما مفید باشد حتما نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

 


 

 

مطلب پیشنهادی

نقشه کشی صنعتی - ترسیمات هندسی

نقشه کشی صنعتی – ترسیمات هندسی – بخش چهارم

نقشه کشی صنعتی – ترسیمات هندسی بخش چهارم با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان و دنبال کنندگان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *