قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خانه / تلگرام / معرفی مباحث شیمی کنکور + مباحث آسان

معرفی مباحث شیمی کنکور + مباحث آسان

مباحث اسان درس شیمی کنکور + معرفی هر فصل

با سلام خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی مجله اینترنتی شماسافت در این پست از مبحث مهم کنکور قصد داریم به طور کلی فصل های شیمی کنکور را معرفی و سپس به بررسی فصل های اسان ان بپردازیم تا درنهایت شما دانش اموزان عزیز بتوانید به راحتی درصد بالای مورد نیاز در این درس را کسب کنید.

 

معرفی مباحث شیمی کنکور سراسری

 

شیمی ۲ فصل ۱ 

فصل ۱ شیمی ۲  به طور کلی به دو بخش تقسیم می شود بخش اول این فصل به بررسی شیوه پیدایش اتم و دانشمندان تاثیر گذار و بخش دوم به بررسی ارایش الکترونی می پردازد.

از بخش اول در کنکور سراسری معمولا سوالات حفظی مطرح می شود اما در چند سال اخیر سوالات محاسباتی از بخش جرم اتمی میانگین مورد توجه بوده است.

در بخش دوم و ارایش الکترونی نیز معمولا ۲ سوال مطرح میشود که اگر به خوبی روی این مبحث وقت گذاشته باشید به راحتی به انها پاسخ خواهید داد.

این فصل جزو فصل های اسان کنکور می باشد که با مطالعه کافی به ۲یا ۳ تست که از ان مطرح میشود میتوانید پاسخ دهید

 

شیمی ۲ فصل ۲ 

این فصل به طور کلی به جدول اتمی و نحوه تغییرات خواص گروه ها و تناوب ها می پردازد و بهتر است جدول تناوبی را به شیوه های متداول موجود حفظ باشید (فقط تا تناوب ۴) همچنین مبحث انرژی یونش نیز از مباحث مورد توجه در این فصل می باشد.

این فصل نیز از فصول اسان کنکور می باشد که معمولا از ان ۲-۳ تست مطرح می شود.

 

شیمی ۲ فصل ۳ 

این فصل از شیمی دو به طور کلی به بحث یون ها می پردازد و جزو فصل های اسان کنکور می باشد معمولا در کنکور سراسری ۱ سوال به این فصل اختصاص دارد.

 

شیمی ۲ فصل ۴ 

این فصل مربوط به پیوند کوالانسی می باشد که معمولا دانش اموزان کمی در این فصل به خاطر رسم ساختار لوئیس دچار مشکل می شوند اما اگر ساختار های مهم کتاب درسی را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و یا انها را حفظ کنید به تست های این فصل نیز خواهید توانست جواب دهید.

از این فصل معمولا ۴ سوال در کنکور مطرح میشود.

 

شیمی ۲ فصل ۵

این فصل مربوط به ساختار هیدروکربن ها می باشد و جزو فصل های تقریبا حفظی به شما می اید در این فصل رسم ساختار الکان ها ، الکین ها و الکن ها همچنین بنزن و مشتقات ان و هیدروکربن های حلقوی اهمیت بالایی دارند در قسمت اخر این فصل بحث گروه های عاملی بسیار مورد توجه هستند.

این فصل معمولا ۲-۳ سوال کنکور به خود اختصاص میدهد.

 

 

 

شیمی ۳ فصل ۱

فصل اول شیمی ۳ یکی از فصل های سنگین کنکور می باشد چرا که مبحث دشوار استوکیومتری در خود جای داده است اما معمولا ۱ سوال از ۴ سوالی که از این فصل مطرح میشود مربوط به موازنه و واکنش های شیمیای می باشد که ارزش وقت گذاشتن را دارند.

 

شیمی ۳ فصل ۲

فصل دوم شیمی ۳ مربوط به ترمودینامیک می باشد که نسبت به دو فصل دیگر شیمی ۳ کمی اسان تر بوده و معمولا  با دانستن روابط و حل سوالات متعدد میتوانید تسلط خوبی در این فصل بدست اورید. از این فصل معمولا ۳-۴ سوال در کنکور مطرح میشود.

 

شیمی ۳ فصل ۳

فصل سوم شیمی ۳ مربوط به محلول ها و روابط کمی بین انهاست که ارتباط نزدیکی به استوکیومتری دارد بنابر این جزو مباحث دشوار کنکور سراسری در نظر گرفته میشود.

در قسمت اخر این فصل بخش هایی مربوط به خواص کولیگاتیو و انواع صابون ها وجود دارد که سوالاتی که در کنکور از انها مطرح میشود معمولا اسان می باشد.

از این فصل نیز ۴ سوال در کنکور سراسری مطرح میشود.

 

 

 

شیمی ۴ فصل ۱

در فصل اول شیمی ۴ مبحث سنتیک وجود دارد معمولا دانش اموزان این فصل را جزو فصل های دشوار به حساب می اورند اما سوالات کنکور که از این فصل مطرح میشود سطح متوسطی داشته و در صورت مطالعه این فصل به راحتی میتوانید به حداقل ۱ سوال از ۲ سوالی که در این فصل مطرح میشود پاسخ دهید.

در بخش اخر این فصل مبحث جدید کاتالیزگر وجود دارد که مستعد طرح سوالات تستی با سطح متوسط و اسان می باشد.

از مبحث نظریه های سنتیکی که سوالات نسبتا کمی در کنکور به خود اختصاص داده اند نیز سوالات نسبتا اسانی طرح شده است.

 

شیمی ۴ فصل ۲

فصل ۲ شیمی ۴ مربوط به تعادل می باشد در این فصل روابط تعادل + واکنش مهم هابر و همچنین جهت پیشرفت واکنش مباحث مورد توجه در کنکور سراسری می باشند برخلاف سوالات تالیفی سخت در این فصل در کنکور سراسری معمولا سوالات سطح استاندارد تری را به خود اختصاص داده اند که با مطالعه و حل سوالات کافی می توانید تسلط کافی در این فصل را بدست اورید.

 

شیمی ۴ فصل ۳

فصل ۴ شیمی ۳ به مبحث اسید و باز اختصاص دارد و به علت طرح سوالات ترکیبی جزو مباحث پیچیده کنکور به حساب می اید. معمولا از این بخش ۳-۴ سوال مطرح میشود.

 

شیمی ۴ فصل ۴

این فصل مربوط به الکترولیز + واکنش های اکسایش کاهش + برقکافت + ابکاری + سلول های سوختی  و .. می باشد و معمولا سوالات محاسباتی و دشواری از این فصل مطرح می شود اما به غیر از سوالات محاسباتی سوالات مفهومی و حفظی ان جزو سوالات اسان کنکور هستند

از این فصل معمولا ۳ سوال مطرح میشود

 

طبق معرفی فصول بالا می توان نتیجه گرفت که فصل های شیمی دو از سطح آسان و متوسطی برخوردار می باشند و ارزش وقت گذاشتن و تسلط کامل را دارند به طور که در صورت مطالعه کافی این ۵ فصل میتوانید به حداق ۷-۸ سوال از ۱۱ سوال مربوط به شیمی ۲ پاسخ دهید. از دیگر بخش های پیشنهادی برای مطالعه می توان به قسمت اول فصل ۱ شیمی سال سوم که شامل واکنش ها ، برخی از تعاریف مهم ، موازنه و همچنین برخی مواد مهم مطرح شده و ساختارشان + فصل دوم شیمی ۳ و مطالعه قسمت های حفظی فصل سوم شیمی ۳ اشاره کرد. همچنین برای بالا بردن بیشتر درصدتان در درس شیمی میتوانید روی فصل اول و دوم و حفظیات فصل سوم و چهارم شیمی پیش دانشگاهی حساب باز کنید.

 

ممنون از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید شما می توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

 


 

مطلب پیشنهادی

مطالعه مبحثی درس دینی برای کنکور

مطالعه مبحثی درس دینی برای کنکور باسلام خدمت کاربران و دنبال کننده مجله اینترنتی شماسافت …

3 دیدگاه

  1. سلام. خیلی عالی و خوب توضیح دادید. بسیار سپاسگزارم بخاطر زحمتی که کشیدید.

  2. سلام.میشه یه خواهشی کنم.کدوم فصل های شیمی مسئله دارند اگه میشه به تفکیک فصل نام مبحث مسئله رو برام بگین ممنون میشم.

    • سلام تقریبا تمامی فصل های دروس شیمی ۳ سال شامل مسائل هستند حتی در اول شیمی دوم دبیرستان مبحث جرم اتمی میانگین و فراوانی ایزوتوپ ها شامل مسائل محاسباتی هستند.
      دیگر مباحث محاسباتی مربوط به استوکیومتری ، ترمودینامیک و محلول ها در شیمی سوم و همچنین در شیمی چهارم مباحث سنتیک ، تعادل ، استید و باز و الکتروشیمی از قسمت های محاسباتی مهم درس شیمی هستند که همه فصل های سوم و چهارم در بر میگیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *